"Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa" - Hieronim ze Strydonu (przełożył Biblię na łacinę w latach 382-406)
| Czy będziesz zbawiony? | You Tube | Chomik | Eioba | Nowe Przymierze audio | Siepomaga |
Nasz Codzienny Chleb | Słowo dnia | Slajdy z tekstami biblijnymi + inne materiały |
Szczególnie zapraszam na mój profil na Facebook'u

środa, 25 kwietnia 2018

4. Lekcja Biblijna 2/2018 + Słowa zmieniające życie


  Kwartalne Lekcje Biblijne
PRZYGOTOWANIE NA CZAS KOŃCA
Lekcja 4 pt. "Zbawienie i czas końca"
Do obejrzenia 👉 tutaj

Można się też zapoznać z 👉 treścią tej lekcji oraz jej 👉 streszczeniem (niżej podaję cytaty z tego streszczenia).

Archiwalne nagrania z poprzednich kwartałów 👉 tutaj 


"Cel studium: Odkrycie na nowo miłości Boga do ludzi oraz Jego planu zbawienia nas od śmierci i zła.
Realność Bożej miłości przejawia się w planie zbawienia ludzi, nawet jeśli jeszcze nie chcą zbawienia i z pewnością nie zasługują na nie. Miłość Boga do ludzi jest jedynym powodem ich zbawienia. Miłość Boga składa się nie tylko z emocji i miłych słów. Biblijne objawienie miłości Boga jest wyjątkowe i jednocześnie uniwersalne, gdyż Bóg nie objawił się przez emocjonalne i mistyczne doświadczenie ani piękną i głęboką mądrość. Bóg objawił się w realiach historycznych, w konkretnych czynach. Jest tak dlatego, że dobra nowina (Ewangelia) o Bożym zbawieniu jest przeznaczona dla wszystkich, a zbawienie jest realne, zaś kulminacja tego zbawienia nastąpi wraz z końcem świata, jaki znamy obecnie. Choć jesteśmy pewni zbawienia, to jednak zależy ono wyłącznie od Boga, a zostanie w pełni zrealizowane podczas powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu świata.

Potrzebujemy odkryć miłość Boga do nas - jedynie wtedy zapragniemy królestwa Bożego, gdzie będziemy żyć wiecznie z Bogiem; odkrywając tę miłość będziemy gotowi prawdziwie uwierzyć w Boga i uwierzyć Bogu! Boże zbawienie jest oparte na miłości Boga. Poznanie i doświadczenie miłości Boga jest zatem niezbędne! A jak możemy poznać Boga, jeśli nie przez Jego Słowo? Cała Biblia opowiada o Bogu, który jest miłością!
W Starym Testamencie pierwszym dokonaniem Boga jest stworzenie świata. Miłość Boga nie jest odpowiedzią na coś, co moglibyśmy zrobić. Bóg umiłował nas, jeszcze zanim zaistnieliśmy. Bóg nie zbawia nas ze względu na jakieś nasze dokonania, ale dlatego, że jest taki, jaki jest. Tę samą jakość miłości Boga znajdujemy w Nowym Testamencie: „Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł” (Rdz 5,8). Chrystus umarł za nas i umiłował nas, choć nie byliśmy mili. Umiłował nas wbrew temu, jakimi byliśmy. Miłość cechuje także Ducha Świętego, który został nazwany „Pocieszycielem” (J 14,16), to znaczy tym, który pociesza i dodaje nam otuchy, kiedy smucimy się i cierpimy. 

Możemy być pewni zbawienia, bo zależy ono od Boga. W pewnym sensie nasze przyszłe zbawienie jest związane z doświadczeniem zbawienia w obecnym życiu. To podwójne znaczenie królestwa Bożego występuje w słowach Jezusa skierowanych do faryzeuszów i Jego uczniów. Zwracając się do faryzeuszów Jezus podkreślił teraźniejszy i osobisty wymiar zbawienia: „Królestwo Boże jest pośród was” (Łk 17,21). Ale kiedy Jezus zwracał się do swoich uczniów, mówił o zbawieniu jako przyszłym i powszechnym wydarzeniu: „Jak błyskawica, gdy zabłyśnie, świeci od jednego krańca nieba aż po drugi, tak będzie i Syn Człowieczy w dniu swoim” (Łk 17,24). Powodem tego paradoksu jest to, że uczniowie, którzy już mieli więź z Jezusem, oczekiwali Jego powtórnego przyjścia. Natomiast faryzeusze, którzy jeszcze nie doświadczyli osobiście królestwa Bożego, po prostu nie rozumieli, że potrzebują przyszłego nadejścia tego królestwa. 

Im bliższy Jezus jest nam w tym życiu, tym bardziej jesteśmy pewni Jego przyjścia i tym bardziej go pragniemy. Jan widzi anioła lecącego przez środek nieba głoszącego „ewangelię wieczną” (Ap 14,6). Ewangelia została nazwana „wieczną” dlatego, że pochodzi od „Pana naszego Jezusa Chrystusa (…) jedynego, który ma nieśmiertelność” (1 Tm 6,14-16). 
Mówiąc o „ewangelii wiecznej” mówimy o Bogu, a to utwierdza ewangelię jako najwyższy duchowy cel, który możemy osiągnąć. Ta wieczna ewangelia, o której mówi Jan w Apokalipsie, wskazuje na dwa Boże dokonania, które kształtują ludzką historię - stworzenie na początku i sąd na końcu (Ap 14,7). Ludzkie dzieje, które pozornie wydają się dziełem przypadku prowadzącym do zaniku, nabierają sensu i kierunku - ich cel został wyznaczony przez wiecznego Boga i jest tożsamy z Nim."

Lekcja kolejna będzie miała tytuł: "Chrystus w niebiańskiej świątyni" 


💥💥💥

SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE

👉 źródło

Jakie ogólne PRAWDY oraz ich osobiste ZASTOSOWANIA 
wynikają z tekstu biblijnego, umieszczonego na grafice? 
Kategoria: Dar

PRAWDA 1: Ludzie to istoty o ograniczonych możliwościach; są sprawy, które mamy dobrze opanowane, ale są duże obszary rzeczywistości (widzialnej i niewidzialnej), której nie ogarniamy!

PRAWDA 2: Ponad wszystkim jest Pan Bóg - to On uzdalnia nas do działania.

PRAWDA 3: Jesteśmy zależni do Boga! - im szybciej i pełniej sobie to uświadomimy, tym lepiej dla nas...
🔰

ZASTOSOWANIE 1: Wystrzeganie się wszelkiej pychy i zarozumiałości, że oto niezależnie od Boga działamy i wobec tego: na cóż nam On!?
O takiej postawie pisał w swoim Liście apostoł Jakub (zachęcając do pokory):
A teraz słuchajcie wy, którzy mówicie: „Dziś lub jutro wyjeżdżamy do tego miasta, przez rok będziemy tam prowadzić interesy i osiągniemy duże zyski”.Przecież nawet nie wiecie, co was spotka jutro! Jesteście jak poranna mgiełka, co się na chwilę unosi, a potem znika bez śladu.Opamiętajcie się więc i tak planujcie: „Jeśli Pan pozwoli i będziemy żyć, to zajmiemy się tym lub tamtym”.Bo teraz polegacie wyłącznie na własnych planach – a każdy przejaw pychy jest zły. Jk 4:13-16 psz
ZASTOSOWANIE 2: Oddanie Bogu należnej Mu czci, nawet jeśli czegoś nie rozumie się (czemu jest tak, a nie inaczej). Żyjemy na Bożym terenie i wg Jego zasad, w myśl tej myśli z Psalmu:
Pańska jest ziemia i to, co ją napełnia, Świat i ci, którzy na nim mieszkają. Ps 24:1 bw
ZASTOSOWANIE 3: Okazywanie wdzięczności Bogu za udzielone możliwości i otrzymane dobro (nawet jeśli jest to coś niepodobającego się) - to wszystko jest Jego DAR bo z natury to na nic, poza Jego słusznym gniewem, nie zasługujemy. 
Ale Bóg jest łaskawy, dlatego tak długo i cierpliwie nas znosi... Mało tego! - On oferuje nam zbawienie w osobie i dziele Jezusa Chrystusa - to największy DAR!
Chwała Bogu za to!
😊
cdn
A jak Ty odbierasz rozważany werset?...


💥💥💥



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Zapewne wkrótce zostanie opublikowany. Pozdrawiam :)