"Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa" - Hieronim ze Strydonu (przełożył Biblię na łacinę w latach 382-406)
| Czy będziesz zbawiony? | You Tube | Chomik | Eioba | Nowe Przymierze audio | Siepomaga |
Nasz Codzienny Chleb | Słowo dnia | Slajdy z tekstami biblijnymi + inne materiały |
Szczególnie zapraszam na mój profil na Facebook'u

niedziela, 13 maja 2018

Sekrety rodzinnego szczęścia + Słowa zmieniające życie


  Nie da się ukryć, że już od dawna RODZINA - ta "najmniejsza komórka społeczna" (jak to się często określa) - przeżywa kryzys! Wyraża się on między innymi w stale rosnącej liczbie rozwodów...
Warto, nawet jeśli jeszcze 
(lub już) nie tworzy się własnej rodziny, zapoznać się z przekazem jaki niesie seria wykładów pod nazwą 👉 Sekrety Rodzinnego Szczęścia    

Tytuły kolejnych prezentacji:
Wykład 1: Co się dzieje z miłością po ślubie?
Wykład 2: Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie
Wykład 3: Miłość i szacunek
Wykład 4: Jedność w różnorodności
Wykład 5: Sztuka rozwiązywania konfliktów w małżeństwie
Wykład 6: Cienie przeszłości
Wykład 7: Potęga małżeńskiej modlitwy
Wykład 8: Małżeński przywilej
Wykład 9: Tragedia rozbitych rodzin
Wykład 10: Stanowcza miłość - asertywność w małżeństwie

W komentarzu można się podzielić spostrzeżeniami po obejrzeniu tych wykładów...

💥💥💥

SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE

👉 źródło

Jakie ogólne PRAWDY oraz ich osobiste ZASTOSOWANIA 
wynikają z tekstu biblijnego, umieszczonego na grafice? 
Kategoria: Postawa

PRAWDA 1: Banie się Pana Boga (bojaźń Boża) to coś pozytywnego.

PRAWDA 2: Nienawidzenie zła to też coś pozytywnego.

🔰

ZASTOSOWANIE 1: Uświadomienie sobie różnicy między strachem, a bojaźnią Bożą. 
Pan Bóg nie jest osobą, której należy się bać, jak boimy się dziwnie wyglądającego nieznajomego w ciemnej bramie... albo jak boimy się ujadającego psa za dziurawym płotem... W bojaźni Bożej, o jakiej czytamy w Biblii, nie chodzi o tego typu uczucia!
Bojaźń Boża (banie się Pana) to taka odpowiednia postawa wobec Boga – postawa nacechowana nie paraliżującym strachem, ale szacunkiem, respektem, pokornym uznaniem, że Bóg jest Bogiem, a my Jego stworzeniem (a nie równym Mu partnerem do poklepania po plecach...).

Rada z dawnych wieków, ale i dziś aktualna (tylko zamiast „sługa” i „pan” wystarczy wstawić: „pracownik” i „pracodawca”), ukazująca jak POSTAWA bojaźni Bożej winna wpływać na styl życia:
Słudzy, bądźcie posłuszni we wszystkim ziemskim panom, służąc nie tylko pozornie, aby się przypodobać ludziom, lecz w szczerości serca, jako ci, którzy się boją Pana. Kol 3:22 bw 
ZASTOSOWANIE 2: Uświadomienie sobie różnicy między nienawidzeniem zła, a podejściem do czyniącego zło.
Skoro Pan Jezus wzywa do miłowania nawet naszych nieprzyjaciół (patrz: Mt 5,43-48), a jednocześnie mamy nienawidzić zła, to znaczy, że nie można tak samo reagować na zło, jak i na osobę, dopuszczającą się zła... Może się to wydawać trudne, gdy emocje biorą górę, ale chodzi o to, aby potępiając konkretne zło, nie potępiać definitywnie złoczyńcy, nie mścić się – odpłacając tym samym, gdyż tak uczy Boże Słowo:
Najmilsi, nie dopuszczajcie się żadnej zemsty; niech Bóg sam okaże swoje zagniewanie zgodnie z tym, co napisane: Do Mnie należy dokonywanie pomsty, Ja będę udzielał zapłaty - mówi Pan.Jeżeli nieprzyjaciel twój jest głodny, daj mu jeść; jeżeli jest spragniony, daj mu pić. Postępując w ten sposób będziesz gromadził rozżarzone węgle [skruchy] na głowie twego nieprzyjaciela.Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. Rz 12:19-21 br
O tych „rozżarzonych węglach” tak czytamy w innym przekładzie:
Jeśli więc twój nieprzyjaciel jest głodny, daj mu jeść; jeśli jest spragniony, daj mu pić. Tak postępując sprawisz, że wstyd będzie go palił, jak rozżarzone węgle. Rz 12:20 wsp
Podsumowując: Prz 8,13 ukazuje na czym polega banie się Boga – na nienawidzeniu zła (a więc też na unikaniu go za wszelką cenę). Przy czym istotne jest właściwe rozumienie zarówno tego czym jest taka bojaźń, jak i tego, że słuszne nienawidzenie zła nie równa się takiej samej reakcji na tego, kto je czyni... Tylko dzięki Bogu to jest możliwe.  
Chwała Bogu za to!
😊
A jak Ty odbierasz rozważany werset?...

Archiwalne rozważania z tej serii dostępne są na wirtualnym dysku 👉 OneDrive   

💥💥💥



1 komentarz:

  1. Odnośnie bojaźni Bożej napotkałem ciekawe jej definicje:
    Boża bojaźń to postawa przesiąknięcia głębokim szacunkiem i wdzięcznością wobec Boga, w której unika się grzechu, nie z powodu kary (strachu, lęku), ale z powodu ewentualności zasmucenia Boga, którego się miłuje całym sercem (por. Ps 34,12-15; Prz 8,13; Jr 32,40).
    źródło: https://biblianpd.pl/1-p-113-17-npd-3/

    Bojaźń Boga nie jest lękiem przed Nim samym, ale lękiem przed utratą relacji z Nim. Bojaźń PANA polega więc na nienawidzeniu grzechu i zła, które separują człowieka od Niego (por. Prz 8,13).
    https://biblianpd.pl/2179-2/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Zapewne wkrótce zostanie opublikowany. Pozdrawiam :)