"Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa" - Hieronim ze Strydonu (przełożył Biblię na łacinę w latach 382-406)
| Czy będziesz zbawiony? | You Tube | Chomik | Eioba | Nowe Przymierze audio | Siepomaga |
Nasz Codzienny Chleb | Słowo dnia | Slajdy z tekstami biblijnymi + inne materiały |
Szczególnie zapraszam na mój profil na Facebook'u

środa, 23 maja 2018

8. Lekcja Biblijna 2/2018 + Słowa zmieniające życie


  Kwartalne Lekcje Biblijne
PRZYGOTOWANIE NA CZAS KOŃCA
Lekcja 8 pt. "Wielbienie Stwórcy". 
  Lekcja do obejrzenia 👉 tutaj
Można się też zapoznać z jej 👉 treścią
Archiwalne nagrania z poprzednich kwartałów 👉 tutaj 

  W prezentowanej lekcji uwaga jest skupiona na treści poselstwa pierwszego anioła (jednego z trzech), jakie usłyszał i zapisał apostoł Jan:
I widziałem innego anioła, lecącego przez środek nieba, który miał ewangelię wieczną, aby ją zwiastować mieszkańcom ziemi i wszystkim narodom, i plemionom, i językom, i ludom, który mówił donośnym głosem:Bójcie się Boga i oddajcie mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu jego, i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód.Ap 14:6-7 bw
Przesłanie pierwszego anioła składa się z dwóch wezwań i następującego po nich wyjaśnienia. Pierwsze wezwanie brzmi: „Bójcie się Boga i oddajcie mu chwałę” (Ap 14,7) i jest głoszone w kontekście rychłego sądu. 
Drugie wezwanie nakazuje czcić Boga ze względu na to, że jest On Stwórcą. Przesłanie pierwszego anioła jest ważne i powszechne, gdyż dotyczy losu całego świata (ma dotrzeć do całej ludzkości). 
Co znaczy bać się Boga? Dlaczego powinniśmy bać się Boga? Bojaźń Boża obejmuje wyraźną świadomość Jego obecności. Zarówno wezwanie do bojaźni Bożej jak i do oddawania chwały Bogu zawierają podobne przesłanie. Musimy traktować Boga poważnie. Biblijne pojęcie „bojaźni Bożej” nie ma nic wspólnego z zabobonnym lękiem czy absurdalnym pomysłem, iż mamy służyć Bogu ze strachu przed Nim. 
Wyrażenie „bać się Boga” często jest używane w literaturze mądrościowej w celu uświadomienia wyznawcom obecności Boga i Jego wiedzy o wszystkich ich czynach i intencjach (Prz 3,7). Pojęcie bojaźni Bożej zawiera przesłanie, iż nie możemy niczego ukryć przed Bogiem, bo On widzi i wie wszystko. 
Skoro oddawanie czci Bogu jest sednem duchowego życia, powinno inspirować nasze duchowe życie każdego dnia - kiedy się modlimy, studiujemy Pismo Święte i uczestniczymy we wspólnym nabożeństwie. 
„Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało” (Ap 4,11).
---
Kolejna lekcja będzie nosić tytuł: "Zwiedzenia w czasie końca".


💥💥💥






SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE

Jakie ogólne PRAWDY oraz ich osobiste ZASTOSOWANIA 
wynikają z tekstu biblijnego, umieszczonego na grafice? 
Kategoria: Wartość
👉 źródło

PRAWDA 1: Z bogactwa nie zawsze jest pożytek.

PRAWDA 2: Istnieje ocalenie od śmierci.

🔰

ZASTOSOWANIE 1: Pozbawienie się złudzeń, że bogactwo jest lekarstwem na całe zło...
Nie jest! Po prostu nie jest! - świadczą o tym np. samobójcy, którym nawet „ptasiego mleka” nie brakowało, a mimo to z jakichś (dla nich ważnych) przyczyn zrezygnowali z dalszego zameldowania wśród żywych...

Z bogactwem jest tak, że to dopiero nasz do niego stosunek, pokazuje czym ono dla nas jest i czy przypadkiem nie jest tak, że to ono nas ma – w sensie takim, jak to zapisał apostoł Paweł, że z miłości do pieniędzy i pogoni za nimi wyrasta zło:
Nic bowiem nie przynieśliśmy ze sobą na ten świat i niczego stąd nie zabierzemy. Bądźmy tedy szczęśliwi, gdy mamy co jeść, w co się ubrać i gdzie zamieszkać.Ci zaś, którzy pragną się wzbogacić, popadają w pokusy, dostają się w różne zasadzki i nie mogą się uwolnić od licznych nieporozumień i szkodliwych pożądań. I tak w końcu, rujnując się coraz bardziej, idą na wieczne zatracenie.Pogoń za pieniądzem jest bowiem korzeniem wszelakiego zła. To właśnie żądza posiadania sprawiła, że niektórzy odpadli od wiary i sami stali się dla siebie przyczyną niewymownego cierpienia. 1Tm 6:7-10 br
Wspomniany w omawianym tekście z Księgi Przysłów „dzień gniewu” to dzień sądu Boga. Tylko sprawiedliwość, to znaczy wierność Bogu, ma wtenczas jedyną WARTOŚĆ.
Prorok Ezechiel ukazuje bezwartościowość skarbów w ten czas rozliczenia nad tymi, co robili z nich zły użytek:
Swoje srebro porzucą na ulicach, a ich złoto stanie się plugastwem. Srebro i złoto nie zdoła ich ocalić w dzień gniewu Jahwe. Nie nasycą nim swej duszy i swych wnętrzności nie napełnią, bo były okazją do ich nieprawości. Ez 7:19 bp
Wymowna jest przypowieść jaką zapisał Łukasz w 12 rozdz. Ewangelii - od 16 do 21 wersetu; wprowadzeniem do niej są te słowa Pana Jezusa:
Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo życie nie polega na gromadzeniu bogactwa ani nie zależy od tego, co się posiada. Łk 12:15 pau   
ZASTOSOWANIE 2: Prowadzenie prawego życia, które ma przed Bogiem większa WARTOŚĆ niż bogactwo. W kontekście właśnie bogactwa taka oto rada płynie z Bożego Słowa:
Ludziom zamożnym tu, na ziemi, przypominaj, by się nie pysznili. Niech nie pokładają ufności w bogactwie, które jest tak niepewne, ale w Bogu, który wszystko daje nam obficie, byśmy byli zadowoleni.Niech wydają pieniądze na dobre cele i gromadzą bogactwo dobrych czynów. Niech pomagają potrzebującym, chętnie dzielą się z innymi i zgromadzą prawdziwy skarb w niebie – jedyną pewną lokatę na całą wieczność! W ten sposób będą rzeczywiście mocno się trzymać prawdziwego życia. 1Tm 6:17-19 psz
Nie znaczy to, że do nieba sami się jakoś możemy dostać, dzięki swojej sprawiedliwości, uczynności wobec innych, itd... Nie! To jest cenne i potrzebne, aby takim być, ale to i tak za mało – zrozumiał to apostoł Paweł, który jako faryzeusz mógł się szczycić swą prawością, ale jednak pisze:
To, co przedtem uważałem za korzyść, teraz, dzięki Chrystusowi, uznałem za stratę.Tak, nawet więcej, wszystko uważam za stratę wobec najwyższej wartości, jaką jest poznanie mojego Pana, Chrystusa Jezusa; wszystko rzuciłem i uznałem za śmiecie, aby zyskać Chrystusa i z nim się zjednoczyć. Już nie chodzi mi o niewinność, osiągniętą własnymi siłami dzięki przestrzeganiu Prawa, lecz o uniewinnienie dzięki wierze w Chrystusa, jako dar od Boga dla tych, którzy wierzą. Flp 3:7-9 wsp 
Podsumowując: W dniu rozliczenia przed Bogiem, nasze wszelkie bogactwo materialne nic nie będzie znaczyć i nic nam nie da (wręcz może nas oskarżyć, gdyśmy źle go używali) – jedynie w oczach Bożych WARTOŚĆ ma nasza wiara, nasze zaufanie położone w Osobie i dokonaniach Jezusa Chrystusa... To jest dopiero prawdziwa WARTOŚĆ ratująca od wiecznej śmierci! Jeszcze dziś możesz stać się tak bogatym...
Chwała Bogu za to!
😊
A jak Ty odbierasz rozważany werset?...

Archiwalne rozważania z tej serii dostępne są na wirtualnym dysku 👉 OneDrive   

💥💥💥


2 komentarze:

  1. Jak najlepiej oddać pokłon Stworzycielowi, ano poprzez uświęcenie wspólnie z Nim sabatu, jaki On uczynił i odłączył od reszty dni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na przykazania Boże (ale też i na inne - te ludzkie - prawa/ustawy) często ludzie patrzą jako na zbiór przepisów ograniczający ich wolność...
      Jednak osoba duchowo dojrzała dostrzeże w przykazaniach Bożych (i nie tylko tych) coś, co służy naszemu dobru... (bo czy to źle, że jest przepis, aby nie wchodzić na ulicę przy czerwonym świetle?!).

      Biorąc pod uwagę przykazanie o szabacie, jakie Jetro wspominasz, można śmiało widzieć go jako nie ograniczenie, ale wolność: wolność od ateistycznego wierzenia, że nie ma Boga-Stwórcy, a wszystko samo się zrobiło, na skutek długiej - na miliardy lat ewolucji...

      Ale te słowa:
      ===
      "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować.
      Przez sześć dni będziesz wykonywał wszystkie swoje prace, lecz siódmy dzień jest szabatem dla PANA, twego Boga. W tym dniu nie podejmiesz żadnej pracy - ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani nawet bydło czy cudzoziemiec, który mieszka w twoim domu.
      W ciągu sześciu dni bowiem PAN uczynił niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich istnieje, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego PAN pobłogosławił dzień szabatu i wyróżnił go jako święty".
      Księga Wyjścia 20:8-11 pau
      ===
      właśnie te słowa z Bożego dekalogu uwalniają od ludzkich nauk sprzecznych nie tylko z Bożym Słowem, ale i elementarną logiką, że życie bierze się z życia, a nie z martwej materii...
      Ponadto te słowa o wyjątkowości Stwórcy i dnia szabatu - będącego pamiątką stworzenia - uwalniają od swoistej religii, którą jest teoria ewolucji.
      Tak! teoria ewolucji to rodzaj religii, w której trzeba mieć więcej wiary niż w przypadku wiary w Boga objawionego w Biblii (bo ja wierzę, że Wszechmogący Bóg powiedział, i coś zaistniało, a ewolucjonista musi wierzyć, że na skutek przypadkowych kombinacji ze skały powstał człowiek; to duże uproszczenie, ale w gruncie rzeczy do tego się całość tej teorii sprowadza).

      Bierzmy przykład z mieszkańców nieba! Apostoł Jan ujrzał niebo, a w nim takie zachowanie na cześć Boga-Stwórcy:
      A gdy postacie oddadzą chwałę i cześć, i złożą dziękczynienie temu, który siedzi na tronie, który żyje na wieki wieków, Upada dwudziestu czterech starców przed tym, który siedzi na tronie, i oddaje pokłon temu, który żyje na wieki wieków i składa korony swoje przed tronem, mówiąc:
      Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało.
      Ap 4:9-11 bw
      Amen!

      Usuń

Dziękuję za komentarz. Zapewne wkrótce zostanie opublikowany. Pozdrawiam :)