"Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa" - Hieronim ze Strydonu (przełożył Biblię na łacinę w latach 382-406)
| Czy będziesz zbawiony? | You Tube | Chomik | Eioba | Nowe Przymierze audio | Siepomaga |
Nasz Codzienny Chleb | Słowo dnia | Slajdy z tekstami biblijnymi + inne materiały |
Szczególnie zapraszam na mój profil na Facebook'u

czwartek, 17 maja 2018

7. Lekcja Biblijna 2/2018 + Słowa zmieniające życie


  Kwartalne Lekcje Biblijne
PRZYGOTOWANIE NA CZAS KOŃCA
Lekcja 7 pt. "24. oraz 25. rozdział Ewangelii Mateusza" 

Lekcja dostępna 👉 tutaj
można się też zapoznać z jej 👉 treścią 
Archiwalne nagrania z poprzednich kwartałów 👉 tutaj 

Lekcja ukazuje potrzebę zrozumienia czasów, w których żyje obecnie ludzkość, oraz zidentyfikowanie oznak zbliżania się końca świata w świetle ostrzeżeń podanych przez Jezusa. Naszym zadaniem jest przygotowanie się na spotkanie z przychodzącym powtórnie Chrystusem!
Mowa eschatologiczna Jezusa wygłoszona krótko przed Jego ukrzyżowaniem jest poważnym ostrzeżeniem przed sądem, który nastąpi w czasie końca i zadecyduje o przeznaczeniu ludzkości.
Dzisiaj jest czas budowania więzi z naszym Panem. Im bliżej Niego jesteśmy w naszych modlitwach i nabożeństwie, tym bardziej pragniemy Go ujrzeć twarzą w twarz. Mówiąc o tych sprawach nie powinniśmy straszyć ludzi, ale pobudzać ich do wzmacniania wiary i nadziei oraz zmiany priorytetów. 
Jezus zwraca się do dwóch grup słuchaczy (Mt 24 rozdz) - swoich uczniów, którzy mieli dożyć zniszczenia Jerozolimy, i swoich uczniów żyjących w czasie końca, czyli do nas.

Następnie (Mat 25,1-30) Jezus skierował uwagę na sytuację na ziemi w kategoriach naszego codziennego życia. Pierwsza przypowieść - o „pannach” - dotyczy sfery osobistej. Druga przypowieść - o „talentach” - dotyczy sfery zawodowej. 
Jedną wspólną ich cechą jest to, że oliwa, podobnie jak talenty, symbolizuje dary Boże - Ducha Świętego i Pismo Święte. Przesłanie jest takie, iż nie jesteśmy w stanie sami wytworzyć światła. Potrzebujemy światła z zewnętrznego, boskiego źródła. Musimy się nauczyć traktować te cenne dary poważnie. Powinniśmy starannie gromadzić oliwę. Niemądre panny zlekceważyły oliwę, podobnie jak zły sługa zlekceważył otrzymany talent. 
Powinniśmy nie tylko zachowywać to, co zostało nam powierzone, ale także znajdować sposoby pomnażania naszych darów. Dotyczy to także studiowania Pisma Świętego. Nie wystarczy powtarzać tych samych starych prawd. Powinniśmy studiować Biblię i odkrywać w niej nowe skarby. 
Prawda ta dotyczy także życia Kościoła. Nie wystarczy podtrzymywać obecny stan. Musimy dążyć do wzrastania i pozyskiwać nowych uczniów dla Chrystusa.

Zapraszam do oglądania. 
Tytuł kolejnej lekcji: "Wielbienie Stwórcy" 

💥💥💥

SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE

👉 źródło

Jakie ogólne PRAWDY oraz ich osobiste ZASTOSOWANIA 
wynikają z tekstu biblijnego, umieszczonego na grafice? 
Kategoria: Oddanie

PRAWDA 1: Wzajemne nauczanie i napominanie się ma w Kościele wielką wartość.

PRAWDA 2: Każda nasza aktywność winna mieć „zakotwiczenie” w Bogu, połączone z dziękczynieniem.

🔰

ZASTOSOWANIE 1: Zachowanie należnej ostrożności w dziedzinie nauczania i napominania. 
Po prostu nie każdy (nawet dla własnego dobra) powinien nauczać i nie każdy powinien napominać... Obie te praktyki (potrzebne wśród wierzących) są darami od Boga (a z darami tak już jest, że nie wszyscy w Kościele mają je jednakowe; patrz: 1Kor 12):
Łasce Bożej zawdzięczamy różne dary; jeśli jest to dar proroctwa, powinien wynikać z wiary; jeśli ktoś posiada dar służenia innym, niech służy; jeśli ktoś umie nauczać, niech uczy; kto umie napominać, niech napomina; kto dzieli się swoimi dobrami, niech to czyni ze szczerego serca; kto przewodzi innym, niech gorliwie spełnia swoje obowiązki; kto okazuje miłosierdzie, niech to czyni z radością. Rz 12:6-8 wsp 
Jest nawet przestroga tej treści:
Przestańcie, drodzy bracia, tak garnąć się do nauczania. Wiedzcie, że dla nas, nauczycieli, wyrok będzie surowszy. Jk 3:1 eib 
Każdy chyba zna powiedzenie o belce w oku... To mocne ostrzeżenie Pana Jezusa przed pochopnym napominaniem czy wręcz potępianiem (niesprawiedliwym osądzaniem):
A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego. Mt 7:3-5 bw 
Jak podaje analizowany teraz urywek z Listu do Kolosan, nauczanie i napominanie ma mieć swoje oparcie w Bożym Słowie (Psalmy), a też w hymnach, pieśniach... – czyli ma być „uduchowione”...
Ma to szczególne znaczenie, aby się kierować takimi wartościami bo Pismo Święte ma wszechstronne zastosowanie, o czym tak napisał Paweł do Tymoteusza:
Od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. 2Tm 3:15-17 bw
ZASTOSOWANIE 2: Uświadamianie sobie, że nawet najbardziej prozaiczne działania, mogą być okazją do uwielbienia Boga oraz dziękowaniu Mu! Zgrabnie to ujmuje omawiany tu tekst z Listu do Kolosan, ale podobnych myśli jest więcej, np.:
Czy więc jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Boga. 1Kor 10:31 pau
Za wszystko dziękujcie. Tego Bóg chce od was, jako wyznawców Chrystusa Jezusa. 1Tes 5:18 wsp  
Gdy tak będziemy postępować, to będzie w tym widoczne nasze Bogu ODDANIE, a On to na pewno doceni...
Chwała Bogu za to!
😊
A jak Ty odbierasz rozważany werset?...


Archiwalne rozważania z tej serii dostępne są na wirtualnym dysku 👉 OneDrive   

💥💥💥

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Zapewne wkrótce zostanie opublikowany. Pozdrawiam :)